Geri Dönüşümün Faydaları

Geri dönüşüm sadece doğaya değil, ekonomiye de büyük katkılar sağlıyor. Pek çok ülke kurduğu geri dönüşüm tesislerinde çeşitli maddelerin yeniden kullanılabilir olmasını sağlayarak ekonomisine de ciddi katkılarda bulunuyor. Peki, geri dönüşüm doğaya, ekonomiye ve kentsel ekolojiye ne kazandırıyor?

Geri Dönüşümün Doğaya Faydası

Bazı maddelerin doğada tamamen yok olması 5000 yıl sürebiliyor. Geri dönüşümün doğaya en büyük katkısı bu maddelerin doğaya karışmasını önlemek oluyor. Cam, kağıt, metal ve hepsinden önemlisi plastiğin doğaya karışması engellenirken aynı zamanda elektrik tasarrufu da elde ediliyor. Örneğin herhangi bir malzemeyi ele alalım. Hammaddeden üretimi için 100 birim elektrik kullanılması gerekiyorsa, geri dönüşüm ile o malzemenin üretimi için sadece 5 birim elektrik kullanımı yeterli oluyor. Daha az elektrik kullanımı, daha az termik santral anlamına geliyor ve bu sayede doğaya daha az zararlı bileşenler karışıyor.

Geri Dönüşüm Ekonomiye Ne Kazandırır?

Aslında geri dönüşümün ekonomiye kazandırdıklarını tahmin etmek çok zor değil. Kullanılan ürünlerin atılması yerine yeniden değerlendirilmesi hammaddeden elektrik kullanımına kadar her açıdan ciddi bir tasarruf elde edilmesini sağlıyor. Özellikle belediyeler tarafından işletilen tesislerde ciddi bir gelir elde edilebiliyor. Aynı zamanda çeşitli firmaların ambalajlar için ayırdığı giderler de azalıyor. Bu durum tüketicilerin ürünleri az da olsa daha ucuza satın alabilmesini sağlıyor. Elbette hammaddelerin üretim yerlerine ulaşması için ayrılan giderlerin azalıyor olmasını da unutmamak lazım.

Geri Dönüşümün Kentsel Ekolojiye Faydası

Belediyeler geri dönüşümden en büyük kazancı elde eden kuruluşların başında geliyor. Çünkü belediyelerin daha az temizlik yapması geri dönüşümün sağladığı katkılardan sadece biri. Atıkların her gün ve bazen günde 2 defa toplanmak zorunda olunması belediyeler için ciddi bir külfet. Bu atıkların daha az olması daha az çaba anlamına gelir.  Kentlerde çeşitli araziler çöp alanı olarak kullanılıyor. Bu alanlara çöplerin ulaştırılması için bir bütçe ayrılması gerekir. Ancak geri dönüşüm bu açıdan da ayrılan bütçenin çok daha az olmasını sağlıyor. Çok sayıda kişinin geri dönüşüme uygun atıkları toplaması bir iş istihdamı da doğruyor. Pek çok ülkede geri dönüşüm bir meslek grubu olarak görülüyor.

 

Bizim ile iletişime geçmek ister misiniz ?
Bize Sorun!